Proč horký sud a jeho výhody

Sauna i hoký sud lečí a omlazuje

Jaký je léčebný účinek sauny a horkého sudu? Pobyt ve velmi vysoké teplotě zapříčiní nárust tělesné teploty až na 42 ° C. Tento nárust způsobí, že tělo aktivuje imunitní síly (to je důvod, proč se po sauně uzdravujeme rychleji). Po pobytu v sauně ochlaďte tělo studenou vodou a zabalte se např. do prostěradla. Tento postup má velký účinek na pokožku: je hladší, pevnější, čistší, vypadá mladší. Dále pak pobyt v saunách a horkých sudech stabiluzeje krevní tlak, čistí tělo toxinů, urychluje metabolismus, má relaxační účinek, potlačuje stres, únavu a zvyšuje odolnost těla. Kontraindikace k použití sauny jsou: akutní infekce, těhotenství, srdeční a oběhové nemoci, vaskulární kůže a klaustrofobie. Podle typu sauny, zvolte délku pobytu. 10 minut (finská sauna, suchá)  30-40 min (horký sud)

bazén vs horký sud

  1. náklady na pořízení - bazénu se pohybují od pár tisícikorun až po statisíce. V případě varianty bazénu, který má plnohodnotně sloužit svému účelu, je potřebné počítat s následujícími položkami - výkopové práce, betonování dna, případně obvodových stěn bazénu, samotný bazén, zpevnění plochy okolo bazénu, čistička, zakrytí bazénu, chemie potřebná pro provoz bazénu, případně jiný systém, ohřev bazénu při požadavku na delší využití v průběhu léta - u horkého sudu se jedná o jednorázovou investici, dřevo pro ohřev, impregnaci dřeva.
  2. využití - bazén lze využívat v případě ideálního léta dva měsíce v roce, při investici do ohřevu a zastřešení tři měsíce. Horký sud celoročně, tedy 365 dní v roce a 24 hodin denně. Večer, po ochlazení, Vás jistě koupel v bazénu již nebude lákat. U horkého seudu je to zcela jiné. 
  3. zdraví - pokud máte bazén ve velikosti plaveckého bazénu a tedy je možné v něm plavat, je neoddiskutovatelný fakt, že plavání je zdravé. Pokud je však bazén určen pouze pro osvěžení, stejnou službu Vám prokáže horký sud, ve kterém si teplotu vody ve velmi krátkém časovém úseku upravíte dle svých požadavků. Horký sud ( hot tubs) je japonská sauna, kterou v japonsku využívají po staletí. Pozitivní účinky na organizmus a zdraví celkově, je tedy skutečně prokázaný.  Navíc si vodu můžete upravit různými druhy koupelových solí dle Vašeho výběru. 

Odkazy na články o horkých koupacích sudech