jak vybrat horký sud?

Vybrat horký sud, který je pro Vás nejvhodnější, si zaslouží investovat trochu času. Nejedná se o investici na pár měsíců ale na dlouhé roky. Skuste věnovat pozornost následujícím řádkům a snažte se zapomenout, na všechny rady některých výrobců a prodejců horkých sudů a především těch, kteří vyrábějí pouze jeden typ sudu a tedy pochopitelně tvrdí, že jejich výrobek, je ten nejlepší a mezi řádky zmíní, že vše ostatní je špatné. Pokud někdo prodává jen celodřevěné sudy, nebude tvrdit, že sudy s plastovou a nebo jakoukoli jinou vložkou, jsou dobré. Kdo prodává sudy např. pouze s nerezovou vložkou, bude upozorňovat zcela jistě na malou životnost celodřevěných sudů a určitě najde něco špatného na všem, co on sám nenabízí.  Pravdou bývá fakt, že jeden a nebo druhý výrobce, který umí vyrobit pouze daný typ a otázkou zůstává, v jaké kvalitě, bude vždy tvrdit, že jeho výrobek je nejlepší a ostatní je špatné. Je to, bohu žel, jen obchod a ne všichni uznávají, že i v obchodním prostředí, by měl mít zákazník nárok na důvěry hodné informace. Teprve až budete mít načteno dostatek informací a rozhodnete se, jaký typ sudu, bude vyhovovat Vašim představám, nárokům a Vámi určené cenové relaci, porovnávejte vybraný typ sudu s nabídkou na trhu. Zcela jistě se v závěru rozhodnete pro výrobek, u kterého budete přesvědčeni, že je to pro Vás ta nejvhodnější volba a tedy taky investice.

Nepreferujeme při prodeji žádný z námi vyráběných horkých sudů.  Vyrábíme sudy celodřevěné z několika druhů dřeva, vyrábíme několik variant sudů s fiberglass vložkou, sudy s polypropylenovými vložkami. Každý z horkých sudů, má svá pozitiva, svá negativa ale ne všichni lidé jsou stejní a každému vyhovuje jiný materiál, má jiné nároky atd . Tedy .... níže

CELODŘEVĚNÉ HORKÉ SUDY

NEZATRACUJTE JE!!! - jeden z nejbohatších lidí v ČR, si u nás koupil právě celodřevěný sud. Požadoval zcela přírodní produkt, bez jakékoli výbavy ale kvalitní.  Domníváme se, že při výběru nešlo o to aby ušetřil :-)

+ možnost zvolit průměr sudu, dle potřeby. Sudy vyrábíme v průměrech 1,6 m, 1,8 m, 2,0 m, 2,2 m. Od 4 osob až pro 12 osob

+ dřevo je dřevo - přímý kontakt se dřevem ničím nenahradíte

+ celodřevěný sud, bez vložky, je při daném průměru, velmi prostorný

- větší množství vody = delší doba ohřevu - celodřevěné sudy mají objem vody, dle průměru, od 1400 do 3000 litrů, průměrná doba ohřevu je 4 - 6 hodin (záleží na výhřevnosti dřeva a zda je dřevo suché, nenechejte si namluvit, že je doba ohřevu kratší. Pokud by byla, ohřívací kamna by zabrala 40% vnitřního prostoru sudu)

- sud nemůžete nikdy vypustit zcela. Vždy musíte ponechat alespoň 10 cm vody aby se nerozeschnul. Po rozeschnutí může sud zůstat již trvale netěsný.

- náročnější na údržbu - vnitřní prostor, zejména pokud zanedbáte úpravu vody, je pracnější vyčistit, než u sudu s vložkou

- životnost - u sudu ze sibiřské borovice, je životnost až 10 let ale pokud o sud pečujete, tak lze dosáhnout 15-ti let. U sudu ze sibiřského modřínu, je životnost až 15 let a ale pokud o sud pečujete, tak lze dosáhnout 20-ti let. U sudů z dřeva Thermowood, které je nesmírně trvanlivé nelze zatím vystopovat životnost ale předpoklad je, že přesáhne životnost sibiřského modřínu. Dříve jsme používali jako základní dřevo sibiřský smrk, dnes již vzhledem k problémům, které toto dřevo při styku s vodou má, jej nepoužíváme. 

- krycí víko je pouze celodřevěné, případně pogumovaná plachta.

- technologie (jacuzzi, whirpool, LED osvětlení, jsou montovány na vnější stěnu sudu. 

Sudy s vložkou - fiberglass a nebo polypropylenovou

+ velmi rychlý ohřev vody v sudu - 1250 - 1800 L vody - díky možnosti tvarování, sud nemá tzv. slepá místa, které voda zbytečně vyplňuje

+ trvanlivost je téměř neomezená

+ možnost volby barevné varianty

+ veškeré technologie (jacuzzi, whirpool, LED osvětlení) jsou ukryty pod lavičkami sudu a tedy není nutné vytvářet na vnější stěně sudu žádný krycí nástavec.

+ velmi snadná údržba vnitřního prostoru - hladký povrch lze omýt stejně, jako běžnou koupelnovou vanu, sud nemá slepá místa, která se špatně čistí.

+ malá náročnost jak časová, tak finanční,na obměnu vody a údržbu vody

+ příznivá cena - sudy s tímto typem vložky jsou jen o málo dražší, než kvalitní celodřevěný sud ale jsou výrazně levnější, než sud s nerezovou vložkou

+ vybrané sudy mají víko z materiálu fiberglass, případně thermoizolační a tedy bezúdržbové

- při velmi nešetrném zacházení, může dojít k poškrábání vložky. Na funkčnost sudu ale takové poškození nemá vliv. 

Jaký horký sud tedy vybrat?

odpovězte si na následující základní otázky a udělejte si např. čárku, u daného typu horkého sudu.

  • jste vždy schopni plánovat koupel v sudu s předstihem 5 - 6 hodin? pokud ano, můžete uvažovat o koupi celodřevěného sudu, případně sudu s nerezovou vložkou, pokud ne, tyto sudy ze svého výběru můžete vyřadit.
  • kolik hodin ročně, jste ochotni věnovat údržbě sudu. Pokud více než 10 hodin, lze zvolit celodřevěný sud a sud s nerezovou vložkou. Pokud méně než 10 hodin, vyberte sud s fiberglass a nebo PP vložkou
  • jakou částku, jste ochotni investovat - to je asi jeden z nejdůležitějších aspektů ovlivňujících výběr. V tomto Vám neporadíme. Snad jen že nejsme tak bohatí abychom kupovali levné věci. Dnes to platí asi stějně a nebo možná více, než dřívě, kdy byl výběr všeho silně omezený. 

Dále zvažte, kolik osob, bude horký sud užívat najednou a podle toho volte velikost sudu a typ ohřevu. 

Pokud máte stále pochybnosti o tom, jaký typ je pro Vás nejvhodnější, zavolejte nám. Rádi Vám vše vysvětlíme a doporučíme horký sud, se kterým budete sokojeni dlouhá léta.