praktické rady k horkým koupacím sudům

praktické rady k horkým koupacím sudům

Koupací sud místo horkých pramenů

Posezení s přáteli, relaxace po sportu nebo romantické chvíle můžete strávit v horkém prameni přímo na vaší zahradě. Z litvy, Japonska a dalších zemí na severu, se do Evropy rozšířila novinka, která příjemně zastane přírodní horké prameny - jedná se o takzvaný horký sud. Ten se začíná pomalu objevovat i na českých zahradách a jeho popularita neustále stoupá. Jeho majitelům nebo budoucím vlastníkům přinášíme praktické rady.

Koupací sudy se vyrábějí v několika velikostech - vybírat zřejmě budete podle budoucího využití. Je otázka, zda si má koupel v sudu vychutnat každý sám nebo pohromadě, celá rodina. Často, to bývá náhodný podnět, který rozhodne, jakou společnost si vyberete. Členové vaší rodiny budou jistě mít také svá přání a nápady ohledně koupání. Plánujte společně, zasvěťte jasné hvězdné noci romantice. Brzy zjistíte, že také vaši přátelé ocení koupání venku. Záminek ke společným setkáním končících ve vašem koupacím sudu, existuje tolik, kolik si jich vymyslíte. Různé sportovní aktivity, grilování, oslava příchodu nového roku, začátek a konec prázdnin, rodinné a státní svátky.

Pozor na vítr


Koupací sud je důmyslné zařízení na koupání venku za každého počasí ve dne i v noci poskytuje příjemné osvěžení a má při správně nastavené teplotě nesporné pozitivní relaxační účinky na celý organismus. Pozor ale při větrném a chladném počasí, kdy je nutné ponořit se do vody až po bradu a používat čepici, jinak může dojít ke strnutí šíje a bolestem krční páteře. Pozor také na kouřovod při obsluze kamen - jde o nejteplejší místo v celém koupacím prostoru a může způsobit nepříjemné popáleniny. To samé platí i o svíčkách položených na lemu koupacího sudu. Je to sice romantické, ale zbytečně nebezpečné.

Lze bez filtrace

Koupat se v sudu lze i bez filtrace a chemie. Avšak voda by se měla před každým koupáním vyměnit, bez ohledu na počet koupajících, nebo interval koupání. Jestli jste pečliví při čištění vašeho koupacího sudu a před každým koupáním napustíte čistou vodu, můžete si být relativně jisti, že vám ani ostatním koupajícím, bakterie a řasy nezpůsobí potíže. Cena vody s ohledem na obsah sudu, není nákladově velká položka.

Chemie pro jistotu

Chemické přípravky především zamezují tvorbě bakterií a růstu řas. Jiné přípravky se starají o průzračnost vody. Na trhu je nepřeberné množství těchto přípravků. Řádné vyčištění koupacího sudu je občas nezbytné a podmíněné vypuštěním vody. Doporučujeme 6 - 8 týdnů, jako interval pro vyčištění koupacího sudu, v letních měsících kratší intervaly. To znamená, že koupací sud vypustíte, vnitřní stěny, lavičky, dno a ochranný rošt kamen vydrhnete kartáčem a mýdlovým čistícím přípravkem na dřevo, vypláchnete a znovu napustíte čistou vodou.

Je  nutné si uvědomit, že horký koupací sud, udržuje teplou vodu po několik dnů od posledního nahřátí vody. Pokles teploty v sudu, je při venkovní teplotě 0 st.C , první den, 10 st.C. Jinými slovy, teplota vody se srovná s okolní teplotou za 4 a více dnů. Po celou tuto dobu, je voda v sudu teplá a tedy má tendenci se kazit a tvoří se v ní bakterie. Je tedy důležité vodu upravit chemicky, nebo alespoň zasolit.

Přece jen chemie

Při teplotě vody nad 25°C se bakterie vyvíjejí rychleji, než ve studené vodě a časem pro nás koupající mohou znamenat velké nebezpečí, a proto se musí chemicky ničit. V chladné i teplé vodě se daří řasám. Ještě před tím, než je uvidíme v nám známé zelené formě, tak se zpočátku projeví jako slizký, smekavý povrch, usazený na vnitřních plochách vašeho koupacího sudu. Také řasy mohou pro koupající znamenat zdravotní rizika a vyžadují chemické ošetření.Pro použití v koupacím sudu lze doporučit speciální chemický přípravek pro whirpooly a teploty nad 25°C. Zkušenosti ukazují, že v koupacím sudu se nejlépe osvědčuje chemie na bázi bromu (Bromosan). Je důležité se řídit pokyny výrobce daného chemického přípravku, pravidelně měřit a regulovat pH vody a nezapomínat na přípravek potlačující růst řas takzvaný Algicid.

Zimní období

V zimním období, je důležité sledovat teplotu vody ve Vašem horkém koupacím sudu. Zejména sudy s externím ohřevem, mají tendenci zamrzat. Ohřívací kotel umístěný mimo prostor sudu, vychladne a zamrzne daleko dříve, než voda v samotném sudu. Nejjistější je, v teplotách pod bodem mrazu sud vypustit, ponechat v sudu 10 cm vody a vodu zasolit. Z externího kotle musí být voda vypuštěná aby nedošlo k jeho poškození mrazem! 

Dobrá rada

Nezbytné je i pečlivé a důkladné čištění sudu a stálé udržování čisté vody. Použití filtrace a některého druhu chemického ošetření je na místě. Nikdy také nepoužívejte v sudu skleněné nádobí, když se koupete zvolte plast. Vyhnete se nebezpečným střepům na dně a v okolí koupacího sudu. Pozor také na uzávěry pivních lahví a na plechovky od nápojů. A ještě jedna dobrá rada - při delším pobytu ve vodě se nemá zapomínat na dostatečný přísun tekutin, aby nedošlo k dehydrataci organismu. Jinak zasvěcení tvrdí, že největší riziko spojené s koupáním v téhle zahradní lázni je prý vznik silného návyku. 

Některá pozitiva spojená s koupáním venku v koupacím sudu

  • Zvýšení imunity
  • Uvolnění pro svaly a klouby.  
  • Možnost koupání v každém věku. 
  • Příjemné v letním i zimním období.
  • Duševní uvolnění, potlačení stresu.
  • Přetrénování, svalová únava po sportu? 
  • Neobvyklý způsob pěstování sociální sounáležitosti a vztahů. 
  • Prokázané pozitivní účinky na náladu, pocity a zdraví/obranyschopnost.
  • Můžete se koupat, kdy se Vám zachce. Váš sud je Vám vždy k dispozici.
  • Nezáleží na počasí. Může být nepředstavitelně špatné a vy se můžete koupat.
  • V porovnání se saunováním dochází k lepšímu okysličení organismu. Při koupání pobýváme venku na čerstvém vzduchu.